6 najčastejších možností pre zatepľovanie budov

zateplenie budovy

Plánujete výstavbu domu alebo zvažujete rekonštrukciu vašej nehnuteľnosti v podobe zateplenia? V tom prípade by ste mali vedieť, že trh ponúka viacero možností ako budovu vhodne zatepliť.

Tepelná izolácia stavby je v podstate „termo oblečením“ vášho domu, ktoré by malo správne regulovať teplotu tak, aby ste sa v ňom cítili komfortne počas celého roka. Sami by ste sa totiž čudovali, čím všetkým si musí vaša stavba z roka na rok prejsť. Neraz musí prekonať leto v nadpriemerných horúčavách a zimu v poriadnych mrazoch. Aby fasáda dýchala čo najefektívnejšie, je potrebné najprv zistiť, aký druh izolácie je pre váš dom ten najvhodnejší. Inak sa totiž správa izolácia, kde základným stavebným materiálom je tehla a inak izolačná vrstva, kde základným materiálom je napr. panel. Iný typ izolácie je vhodnejší pre základy stavby a iný pre zateplenie stien. V neposlednom rade o kvalite zatepľovacieho systému rozhodujú tiež použité lepidlá, penetrácia povrchu, stierkovacia zmes, či finálna výstuž.

V minulosti bol výber materiálov k zatepleniu nehnuteľnosti dosť obmedzený a pre tieto účely sa využíval maximálne polystyrén či sklená vata. No z čoho si vybrať teraz? Súčasnosť ponúka oveľa širšiu paletu materiálov na zatepľovanie. Poďme si teda predstaviť vhodnosť jednotlivých termoizolačných materiálov.

1. Polystyrén na zateplenie

Patrí medzi klasické a najviac používané izolačné materiály. Jeho použitie je vhodné najmä na zateplenie plochej strechy, či izoláciu železobetónového venca. Taktiež sa osvedčil pri kontakte tepelnej izolácie s vlhkosťou. Medzi jeho výhody patrí aj ľahká dostupnosť, jednoduchá aplikácia, nízka nasiakavosť, či nízka hmotnosť. Tak ako každý materiál, aj polystyrén má svoje nevýhody t.j. slabšie akusticko-izolačné vlastnosti, nízku priepustnosť vodných pár a v porovnaní s minerálnymi vlnami aj horšiu protipožiarnu odolnosť. Pri rezaní sa môže polystyrén drobiť, preto je praktickejšie využívať elektrickú rezačku. Polystyrénu nevadia nové stavby, ani staršie budovy. Používa sa v rámci rodinných domov, bytov ale aj pri priemyselných budovách, rovnako tak na zateplenie fasád a aj podláh.

Na trhu sa stretnete s polystyrénom expandovaným a extrudovaným, v skrátkach EPS a XPS. Extrudovaný polystyrén XPS sa využíva najmä na miestach, kde klasický EPS nestačí. Príkladom sú spodné stavby alebo základy domov, keďže je oveľa viac odolný voči tlaku a vlhkosti.

2. Grafitový polystyrén

Čím vyniká grafitový polystyrén pred EPS polystyrénom?

Sivý, grafitový polystyrén (GrEPS) je tepelnoizolačný materiál, ktorý zvyšuje účinnosť zateplenia až o 20%, s rovnakou hrúbkou obvodovej steny, ako pri použití bieleho polystyrénu (EPS). Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sivú farbu získava pridaním grafitových častíc v procese výroby. Vyznačuje sa nielen unikátnym zložením, ale aj vysokou pevnosťou v tlaku a odolnosťou voči nárazom vetra. Špeciálne navrhnutý grafitový polystyrén je ideálny pre nízkoenergetické a pasívne domy, no svoje uplatnenie nachádza pri všetkých druhoch stavieb či rekonštrukciách. Vďaka širokej škále produktov je vhodný pri zatepľovaní interiéru a exteriéru, rodinných domov na kľúč a bytových domov, komerčných polyfunkčných objektov, či priemyselných stavieb. Pri výrobe grafitového polystyrénu nie sú použité žiadne nebezpečné látky, len vodná para. Okrem úspory energie má aj ekologické prednosti. Je 100% recyklovateľný a opätovne využiteľný. Vďaka svojej nízkej hmotnosti je manipulácia s ním veľmi jednoduchá.

3. Minerálna vlna

Oproti polystyrénu je minerálna vlna paropriepustná. Vďaka tejto vlastnosti sa vlhkosť nedrží v miestnosti a nevytvárajú sa tak plesne. Ďalším plusom je, že poskytuje lepšiu protipožiarnu ochranu. Vo všeobecnosti existujú dva základné druhy minerálnej vlny: sklená vata a kamenná vlna.

Sklená minerálna vlna sa využíva pri izolácii šikmých striech. Vyspelí výrobcovia ju vyrábajú z recyklovaného skla, ktoré sa špeciálnou technológiou roztaví na koberec sklených vlákien. Tento druh izolácie typicky spoznáte podľa balenia v tvare valca. Na zateplenie fasády sa používa tzv. kamenná minerálna vlna, vyrábaná vo forme tvrdých dosiek. Technologický postup pri výrobe je rovnaký, rozdiel je však v základnom materiáli. Fasádne izolačné dosky sa vyrábajú z čadiča.

Medzi hlavné prednosti minerálnej vlny patrí to, že je to materiál, ktorý má schopnosť „dýchať“. Táto vlastnosť prispieva k lepšej výmene vzduchu v interiéri. Súčasne udržiava vlhkosť miestností na rozumnej úrovni. Každopádne s minerálnou vlnou nebudete mať problémy pri jej manipulácii a prekvapí vás aj jej mechanická pevnosť. Medzi jej nevýhody však patrí problematické presné rezanie, najmä pri šikmých plochách. Sklená minerálna vlna sa prepravuje v stlačenej forme v baloch, preto jej po rozbalení treba dopriať chvíľu času, aby sa vrátila do pôvodnej hrúbky. Ak to zhrnieme, tepelnoizolačné vlastnosti tohto druhu izolácie sú každopádne lepšie ako u ďalších bežných izolačných materiáloch.

4. Tepelnoizolačná omietka

Na trhu je tento produkt pomerne nový, no vďaka svojim vlastnostiam sa rýchlo dostáva do popredia. Omietky sú trvácne. Prepúšťajú vodné pary. Dobre odvádzajú vlhkosť a aplikujú sa priamo na múry, bez tepelných mostov.

Určené sú na fasádne izolácie do interiérov aj exteriérov a dá sa nimi pracovať na rozličných podkladoch – tehly, betón, železobetón, drevo alebo kov. Poradia si aj s jednoduchými, aj zložitými tvarmi. Vytvárajú priedušnú vrstvu, sú odolné voči plesniam, hubám a iným škodcom.

5. Fenolová pena

Platne na báze fenolovej peny sa tak, ako v prípade všetkých kontaktných systémov pripevňujú na fasádu lepením a rozpernými kotvami. Veľkou výhodou systému s fenolovou penou je, že pri zachovaní rovnakých tepelno-technických vlastností, ako má napríklad tepelná izolácia na báze expandovaného polystyrénu (EPS), možno navrhnúť systém približne s polovičnou hrúbkou tepelnej izolácie. Ďalšími výhodami sú nízka objemová hmotnosť, vysoká pevnosť v tlaku, tvarová stálosť a zanedbateľná nasiakavosť.

6. Penový polyuretán PUR/PIR

Zdrojovou surovinou je ropa a k jeho výhodám patrí najmä vysoká odolnosť proti extrémne nízkym aj vysokým teplotám (od -50 až po 130 °C). Je odolný proti plesniam aj hnilobe a nerozpadá sa. Vhodný je na zatepľovanie fasád, stien, striech, podkroví a ako výplň drážok a prasklín.

Novším typom je PIR penový polyuretán, ktorý sa vyrába obdobným spôsobom ako PUR pena, avšak s iným pomerom základných chemických zložiek. Izolačné materiály z PIR tak vykazujú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Sú ekologicky neškodné, recyklovateľné, vhodné obzvlášť na elimináciu tepelných mostov v miestach, kde je nedostatok miesta, napr. pri nadokenných roletách a pod.

Ako si správne vybrať materiál pre zateplenie fasády domu?

Každá stavba je individuálna a má špecifické požiadavky. Pri výbere tej správnej izolácie na zateplenie domu je potrebné poznať tepelnoizolačné, ale aj ďalšie vlastnosti materiálu, z ktorého je izolácia vyrobená. Výber tak nevieme úplne zovšeobecniť a zjednodušiť.

Správny realizačný postup zateplovacích prác jednoznačne ovplyvní konečný výsledok kvality zateplenia budovy. Neraz podozrivo nízke ceny za stavebné práce sa vám môžu vypomstiť pri objavovaní následkov neprofesionálnej práce. Napríklad na miestach nevyriešených tepelných mostov, kde následne vzniká kondenzácia vzdušnej pary a neskôr sa môžu začať objavovať aj plesne. K ich vytváraniu nežiaducich javov prispievajú aj netesnosti izolačného systému.

Dôležité je rozhodnúť sa pre to správne riešenie. Ako ste sa mohli presvedčiť, na výber je hneď niekoľko možností a každá z nich má svoje výhody aj nevýhody. Na základe našich dlhoročných skúseností vám radi zabezpečíme zateplenie fasády aj vášho domu.

Nezaradené