Keď príde na rekonštrukciu, každý má na to svoj vlastný pohľad. Vynárajú sa otázky ako: „Kde začať?“, „Do čoho sa pustiť skôr?“ a „Ako prerábku bytu urobiť?“. Mnohé nápady od známych a priateľov môžu byť veľmi nápomocné, možno nasledujú aktuálne trendy, ale komu môžete skutočne dôverovať?
Pamätajte, nie je lepší čas rekonštrukcie bytu, ako práve teraz!
Prečítajte si, čo všetko samotná rekonštrukcia bytu obnáša a s čím treba počítať.
Začnite s renováciou bytu, o ktorej ste snívali
Už od roku 2010 staviame na spokojnosti našich zákazníkov, pre ktorých sme zrekonštruovali byt alebo starší rodinný dom. Naša stavebná spoločnosť už dlhoročne vykonáva celý rad stavebných prác pri kompletných alebo čiastočných rekonštrukciách bytov. Zabezpečíme pre vás plnohodnotný servis, pričom vašou jedinou úlohou bude načrtnutie predstavy o rekonštrukcii bytu, podľa ktorej pripravíme projekt. Počas realizácie budeme pre vás garantom kvality, postaráme sa o stanovené dodržanie časového horizontu prestavby a po odovzdaní diela vám poskytneme záruku za odvedenú prácu.
S čím všetkým treba počítať
K stavebne náročnejším priestorom v byte patrí dozaista kúpeľňa, WC a kuchyňa. Vo všeobecnosti treba vymeniť aj rozvody, vody, plynu aj elektriny, veľa búrať, prenášať množstvá materiálu, murovať alebo montovať sadrokartón, či izolovať a obkladať členité plochy. Aj z pohľadu architekta ide o náročnejšiu prácu. Dôležité preto je – v rodinnom kruhu si vopred prekonzultovať, čo chcete rekonštrukciou bytu dosiahnuť. Vezmite si meter, urobte si náčrty, spíšte si všetky požiadavky a pripravené podklady predložte architektovi. Ak si však na to netrúfate, radi vám budeme nápomocný.
Počas trvania rekonštrukcie treba počítať s alternatívnym bývaním. Týka sa to najmä rodín s deťmi. Rátajte totiž s tým, že pri celkovej rekonštrukcii bytu môže byť niekoľko dní odstavená voda. Nebudete sa mať kde osprchovať, toaleta ako aj kuchyňa budú fungovať len provizórne. Je preto nevyhnutné pripraviť sa na to vopred a v čo najmenšej miere tak obmedziť svoj životný komfort.
Pýtate sa: „Koľko stojí prerábka bytu?“
Úprimne, je to zrejme najčastejšia otázka, ktorú si kladie každý, kto rekonštrukciu bytu zvažuje. Univerzálna odpoveď žiaľ neexistuje. Rekonštrukciu ovplyvňuje viacero faktorov ako napr. rozloha a dispozícia bytu, individuálna predstava o jeho finálnej podobe a použitých materiáloch, čo si takmer vždy vyžaduje riešenia, ktoré samotný cenový rozsah priamo či nepriamo ovplyvňujú.
Čo všetko samotná rekonštrukcia bytu obnáša?
Vzhľadom k čo najjednoduchšej predstave vám v nasledovných bodoch výstižne a stručne priblížime harmonogram samotných prác:
- Návrh finálnej predstavy bytu po rekonštrukcii:
t.j. plán predložený buď vami alebo po vzájomnej konzultácii nami odporučeným architektom, podľa ktorého budeme postupovať a premieňať vaše predstavy na papier a 3D vizualizáciu bytu.
- Statický posudok:
pokiaľ uvažujete nad zmenou dispozície bytu – búraním a následným spájaním jednotlivých priečok, potrebujete od statika vedieť, ktoré steny sú nosné a ktoré sú len priečky. Statik vám tiež navrhne, ako napr. vyrezať otvor do nosnej panelovej steny a čo treba zabezpečiť, aby ste neohrozili statiku bytového domu.
- Povinnosť ohlásenia drobnej stavby respektíve žiadosť o stavebné povolenie:
rekonštrukciu bytového jadra je potrebné ohlásiť správcovi budovy. V prípade, že sa rekonštrukcia bude týkať nosných stien, nesmie chýbať ani statický posudok ako aj stavebné povolenie. Vzhľadom na priebeh prác a určitý diskomfort súvisiaci so zvýšenou hlučnosťou a prašnosťou, odporúča sa upovedomiť susedov o tejto činnosti prostredníctvom viditeľného oznamu. Ideálne, ak sa na ozname uvedie aj časový horizont, v ktorom bude rekonštrukcia bytového jadra prebiehať.
- Búracie práce:
počas nich sa odstráni pôvodná sanita, obklad, dlažba, zárubne, atď. pričom odpad sa znesie do vopred pripraveného kontajnera, ktorý sa vyvezie do zberného dvora. Po búracích prácach sa byt vyčistí a je pripravený na začiatok rekonštrukcie.
- Prípravné práce:
jedná sa o zhromaždenie vopred zajednaného materiálu a potrebných nástrojov na prestavbu.
- Murárske práce, prípadne aj montáž sadrokartónu:
stavba nových priečok, deliacich stien, či podhľadov. Obmurovanie vane, osadenie vaničky pre sprchový kút (ak sa v novej kúpeľni bude nachádzať). Ak ste sa z estetických alebo akustických dôvodov rozhodli znížiť strop, prevedieme montáž sadrokartónu.
- Výmena elektrických rozvodov:
v tejto fáze sa budú vymieňať staré komponenty, demontovať ochranné prvky a pripravovať objekt na inštaláciu novej siete. Zároveň sa do stien vysekajú aj priestory na nové vývody elektrickej siete, ktoré budú napájať zásuvky, osvetlenie, prípadne aj automatické osvetlenie.
- Výmena okien:
staré okná sa demontujú, následne sa namontujú nové okná, parapety, otvory medzi oknom a panelom sa kvalitne utesnia, následne sa urobia murárske úpravy.
- Nahodenie omietok:
dôležitým krokom je zarovnanie stien, ktoré sú takmer vo všetkých bytoch neskutočné krivé.
- Rozvody plynu:
kuchyňa po rekonštrukcii zväčša mení aj pôvodnú dispozíciu spotrebičov. Treba tak podľa potrieb prispôsobiť prívod plynu.
- Kúrenie a výmena radiátorov:
pri prerábke sa menia staré plechové radiátory za nové. Niekedy sa nedá vyhnúť prerábke stupačiek kvôli inej rozteči radiátora alebo nevhodnému umiestneniu. Vhodné je použitie podlahového kúrenia, ktoré je úspornejšie, šetrí miesto a vyhrieva vzduch rovnomerne.
- Vodoinštalačné práce:
prebehne výmena a inštalácia rozvodov vody v kuchyni a kúpeľni.
- Obkladačské práce:
položenie obkladov a dlažieb, plus následné škárovanie.
- Maliarske práce:
kompletné vymaľovanie stien.
- Elektromontážne práce:
v tomto momente prichádzajú na scénu opäť elektrikári, aby dokončili svoju robotu. Namontujú vypínače, zásuvky a tiež svietidlá.
- Osadenie vchodových dverí:
predtým ako sa začnú klásť podlahy prichádza osadenie a montáž vchodových bezpečnostných dverí. Pri hotových dverách je totiž jednoduchšie dorezať presnú veľkosť podlahy. Nevznikne tak zbytočná fuga prekrytá prechodovou lištou.
- Podlahy:
do jednotlivých miestností nainštalujeme želanú podlahu, prípadne parkety.
- Zárubne a dvere:
pred samotným záverom prác sa osadia nové zárubne a interiérové dvere.
- Záverečná etapa:
po skončení rekonštrukcie prichádza finálna časť t.j. zariaďovanie nábytkom a montáž spotrebičov. Po odovzdaní diela a stavebnom skolaudovaní tak nastáva vytúžený čas „zabývania“ sa v novom.
Veríme, že sme vás v predošlých riadkoch namotivovali k tomu, aby ste sa do rekonštrukcie bytu pustili s rozvahou. Keď sa chcete poradiť alebo hľadáte spoľahlivého partnera, ktorý zabezpečí rekonštrukciu bytu naprieč všetkým až k prerábke bytu podľa vašich snov, obráťte sa na nás alebo nás navštívte osobne.
STAVMAXBB – Staviame na dôvere už viac ako 10 rokov